Alergia

Atopia a alergia spolu úzko súvisia: atopia je vlastne geneticky podmienená (zdedená) predispozícia pre vznik alergického ochorenia.

Alergia je veľmi bežné, narastajúce ochorenie, ktoré postihuje približne každého tretieho človeka. Existuje viacero príčin vzniku alergie a jej prejavy sú rôzne; od miernych symptómov až po život ohrozujúce stavy. Alergia je jedným z významných faktorov, ktorý je spájaný so vznikom a pretrvávaním prieduškovej astmy. V dnešnej dobe našťastie existujú efektívne spôsoby prevencie a liečby alergických ochorení.

Alergia vzniká, keď imunitný systém jedinca prehnane zareaguje na čiastočku prostredia, ktorá je pre (väčšinu) ľudí celkom neškodná. Tieto čiastočky sú známe ako „alergény“ a nachádzajú sa v prachu, na domácich zvieratách, v peľových zrnkách, hmyze, plesniach, potravinách a niektorých liekoch. Čiastočka, ktorá je alergénom pre určitého človeka, nie je nutne alergénom pre iného – každý človek reaguje inak.

Ak je teda atopik vystavený určitému alergénu, môže sa u neho rozvinúť reakcia imunitného systému, ktorá môže viesť k alergickému zápalu.

Prejavy alergického zápalu zahŕňajú:

  • Nos a/alebo oči – senná nádcha (alergická rinitída, konjunktivitída)
  • Pokožku – ekzém, žihľavka (urtikária)
  • Pľúca – priedušková astma (asthma bronchiale)

Riziko rozvoja alergie sa zvyšuje ak je človek atopik a taktiež, ak sa v rodine vyskytuje astma/alergia/atopia.