Astma

Astma (priedušková astma, asthma bronchiale) je chronické ochorenie postihujúce celosvetovo viac ako 300 miliónov ľudí, pričom ročne zapríčiní približne 250 000 úmrtí. Ochorenie, ktoré v minulosti postihovalo iba malé percento populácie (menej ako 1%), postihuje dnes v niektorých oblastiach sveta až 25% populácie. Na Slovensku je výskyt astmy na úrovni približne 3-7%.

Astma je ochorenie charakterizované dlhotrvajúcim zápalom dýchacích ciest (často celoživotným), meniacim sa zúžením priedušiek (bronchokonstrikciou), hyperreaktivitou dýchacích ciest (zvýšenou citlivosťou dýchacích ciest napr. pri kontakte s alergénom), zvýšením tvorby hlienu. Astma sa prejavuje najmä ako:

  • Dýchavica
  • Pocit ťažoby na hrudi
  • Piskoty
  • Kašeľ

Astma je silne geneticky podmienené ochorenie, približne 60% populácie ju „zdedí“ po rodičoch. Predispozíciou sú aj rôzne ochorenia ako alergická rinitída (senná nádcha, polinóza) alebo atopická dermatitída (ekzém). Ochorenie následne spúšťa/rozvíja celý rad látok; najčastejšie sú to alergény, ale aj liečivá, mikroorganizmy, chemické a fyzikálne vplyvy. Neliečená astma predstavuje pre pacienta hrozbu v podobe postupnej prestavby postihnutých tkanív (priedušky, pľúca). Následne je veľmi ťažko kontrolovateľná správna funkcia dýchacích ciest.