Lokálna (protizápalová) liečba

V prípade akútnych prejavov atopickej dermatitídy je dôležité vyhľadať odbornú pomoc a navštíviť lekára (pediater, dermatovenerológ). Protizápalová (lokálna) liečba by mala za každých okolností prebiehať pod dohľadom lekára. Lekár volí liečbu individuálne, podľa závažnosti a celkového klinického obrazu ochorenia u pacienta.

Vyhnúť sa zhoršeniu ochorenia často nie je možné ani pri dodržiavaní zásad a takéto situácie jednoducho skôr či neskôr môžu nastať. Je dôležité neklesať na duchu a vytrvať, pretože pri nedodržiavaní životosprávy by sa zhoršenia opakovali častejšie a prejavovali intenzívnejšie.

V lokálnej protizápalovej liečbe sa uplatňujú najmä kortikosteroidy vo forme masti alebo krému. Sú to účinné prípravky potláčajúce zápalové procesy v pokožke a tlmiace svrbenie. Existujú silnejšie a slabšie prípravky; lekár sa individuálne rozhoduje medzi typom kortikoidu, liekovou formou a dĺžkou ošetrovania. U detských pacientov je často prípravok vmiešaný do vhodného masťového základu v lekárňach.

V chronických prípadoch, pri potlačení akútneho vzplanutia ochorenia sa uplatňuje nesteroidová protizápalová liečba. Dlhodobo sa využívajú prípravky s obsahom ichtamolu (potláča svrbenie, zápal). Takisto sú k dispozícii lokálne masti s obsahom liečiva ovplyvňujúceho imunitu. Tieto modulátory imunity je možné používať (indikuje ich lekár) aj preventívne a na citlivé miesta, ako napr. tvárová časť.